Radovi
Objavljene knjige
Per molti versi
Le riviste culturali italiane pubblicate in Istria nel Novecento
La forza della fragilità
Versi diversi
Naslov: Per molti versi
Nakladnik: EDIT
Jezik: Talijanski
Mjesto izdanja: Rijeka
Godina izdanja: 1998
Broj stranica: 238
ISBN: 953-6150-49-2
Opis
PER MOLTI VERSI (Kroz brojne stihove), naslov je posebnog broja (br. 4) časopisa “La Battana” kojeg je tiskala novinsko-nakladnička kuća EDIT iz Rijeke. Riječ je o antologiji poezije 24 pjesnika s područja Istre i Rijeke koji pišu na standardnom talijanskom jeziku ili na jednom od talijanskih dijalekata (istromletačkom i istriotskom/istroromanskom). U knjizi su, nakon pregleda talijanskog pjesništva analizirane estetske i duhovne vrijednosti pjesništva talijanske nacionalne zajednice u Istri i Rijeci, od “pravovjernog” poslijeratnog realizma do destrukcije okoštalih modela do kojih je došlo sedamdesetih godina prošlog stoljeća pojavom mlađe generacije pjesnika. U antologiji je svaki od 24 pjesnika predstavljen iscrpnim kritičkim osvrtom u kojem se analiziraju stilske značajke njihove poezije. Knjiga je namijenjena učenicima srednjih škola na talijanskom jeziku i studentima talijanistike, odnosno svima onima koji se bave izučavanjem književne produkcije talijanske nacionalne zajednice, a isto tako i svekolikoj stručnoj i općoj javnosti.
Naslov: Le riviste culturali italiane pubblicate in Istria nel Novecento
Nakladnik: Pietas Iulia – EDIT
Jezik: Talijanski
Mjesto izdanja: Pula – Rijeka
Godina izdanja: 1999
Broj stranica: 146
ISBN: 953-6150-70-0
Opis
Knjiga LE RIVISTE CULTURALI ITALIANE PUBBLICATE IN ISTRIA NEL NOVECENTO (Kulturološki časopisi na talijanskom jeziku tiskani u Istri u 20. stoljeću) prilog je upoznavanju povijesti talijanske kulture u Istri u XX. stoljeću kroz pregled talijanske publicistike. Autorica je dala presjek talijanskih časopisa koji su tiskani na istarskom poluotoku, podijelivši ih u četiri razdoblja: ono do kraja prvog svjetskog rata i raspada Austro-Ugarske monarhije (1900.-1918.); razdoblje talijanske dominacije (1918.-1943.); razdoblje jugoslavenske federacije (1943.-1990.) i samostalne Hrvatske (od 1991.). Osim osnovnih podataka o svakoj publikaciji autorica nudi koncizan i jezgrovit prikaz pojedinačno svakog časopisa. U knjizi su obrađena sva izdanja, od onih akademskog karaktera do onih namijenjenih široj čitalačkoj publici, pa su tako obrađene najrazličitije tematike: povijest, politika, književnost, filozofija, religija, pedagogija i folklor. Prvenstveno se to odnosi na časopise “Pagine Istriane” i “Atti e memorie” koji su, iako im je izlaženje prekidano ratovima i ostalim neprilikama, izlazili duže vrijeme. Važno mjesto u kulturnom i književnom životu talijanske zajednice u Istri i Rijeci ima časopis “La Battana”, pa je stoga analizi tog časopisa posvećeno opširno poglavlje. Počevši s izlaženjem 1964. godine, časopis ima i danas posebno mjesto u kulturi talijanske etničke zajednice i u promišljanju multikulturalne istarske sredine.
Nakladnik: Pietas Iulia – EDIT
Jezik: Talijanski
Mjesto izdanja: Pula – Rijeka
Godina izdanja: 2004
Broj stranica: I. svezak 397, II. svezak 284
ISBN: 953-230-020-1
Opis
LA FORZA DELLA FRAGILITÀ (Snaga krhkosti) naslov je dvosveščanog zbornika u izdanju znanstvene udruge Pietas Iulia i riječke novinsko-nakladničke kuće EDIT. Na preko 600 stranica, sintetizirana je ženska književnost talijanske nacionalne zajednice na istarsko-kvarnerskom području. Knjiga je rezultat istraživanja provedenih u sklopu znanstvenog projekata MZOS-a (br. 0140012) čija je dr.sc. Elis Deghenghi Olujić bila voditeljica i glavni istraživač. U knjizi su tiskani radovi sedamnaest istraživača koji pišu o književnoj produkciji pedesetak autorica s istarsko-kvarnerskog područja kao i o ženskoj književnosti općenito. Objavljivanjem ovog zbornika pokušalo se odgovoriti na često postavljana pitanja: Razlikuje li se ženska književnost od muške književnosti? Postoji li “rodna”, gender književnost, ili se pak književnost dijeli na dobru ili lošu? Od kada postoji ženska književnost? U zborniku su predstavljene tri generacije istarskih spisateljica, smještenih u teorijski i povijesni okvir. Ova opsežna i regionalno fundirana studija potvrđuje da je «krhkost» materijalnog i ovog puta ustupila mjesto snazi pera istranki koje su pisale i pišu na talijanskom jeziku. U dvosveščanom zborniku radova, Elis Deghenghi Olujić objavila je na 80 stranica svoja istraživanja o sedam istarskih spisateljica.
Nakladnik: Unione Italiana/Talijanska Unija
Jezik: Talijanski
Mjesto izdanja: Koper/Capodistria
Godina izdanja: 2006
Broj stranica: I. svezak 291, II. svezak 299
ISBN: I. svezak 10961-91318-2-7
ISBN: II. svezak 10961-91318-1-9
Opis
Dvojezična slovensko-talijanska pjesnička antologija VERSI DIVERSI / DRUGAČNI VERZI daje prikaz pjesničke produkcije talijanske nacionalne zajednice u Hrvatskoj i Sloveniji i slovenske u Italiji, a vremenski obuhvaća razdoblje od II. svjetskog rata pa do današnjih dana. Urednici su ove pjesničke antologije u dva sveska sveučilišni profesori književnosti Elis Deghenghi Olujić i Miran Košuta. Elis Deghenghi Olujić profesorica je talijanske književnosti na sveučilištu Jurja Dobrile u Puli a Miran Košuta profesor je slovenske književnosti na sveučilištu u Trstu. U antologiju su uvrštena 24 pjesnika, po 12 pjesnika iz svake nacionalne zajednice. Pored biografskih podataka i kritičkih osvrta svakog od 24 pjesnika, u uvodnom dijelu antologija daje se i iscrpan opis književne realnosti nacionalnih zajednica kako talijanske u Hrvatskoj i Sloveniji tako i slovenske u Italiji. Predgovor antologiji napisali su profesori Ciril Zlobec i Elvio Guagnini. Autori su metodološki obrazložili antologijski izbor u cijelosti kao i svaki pojedinačni izbor osvrćući se pritom na jezični (dijalektalni ili standardni) izraz, formalne aspekte sastavaka, kao i poetikološke karakteristike svakog pojedinačnog opusa. Vrijednost se ove dvosveščane knjige ogleda u upoznavanju i širenju književne produkcije dvaju etničkih zajednica koja doprinosi raznolikosti i bogatstvu kulturnog prostora i primjer su plodnog međusobnog kulturološkog prožimanja.
OBJAVLJENI RADOVI
Prof.dr.sc. Elis Deghenghi Olujić autorica je više od stotinu objavljenih znanstvenih i stručnih radova u RH i u inozemstvu u kojima iskazuje svoj znanstveni i stručni interes tako da se za nju može kazati da je sveučilišna profesorica i znanstvenica prepoznatljiva rukopisa i profiliranog interesa. Većina njezinih objavljenih radova kreće se u obzoru istraživanja domaćih i međunarodnih znanstvenih projekata usmjerenih ponajprije na književnost u drugoj polovici 20. stoljeća koju su stvarali i stvaraju pripadnici talijanske nacionalne zajednice u Istri i na Kvarneru pišući na standardnom talijanskom jeziku i dijalektima (istromletačkom i istriotskom/istroromanskom).
Talijanska zajednica u Istri i Rijeci autohtona je nacionalna i etnička zajednica na istarsko-kvarnerskom području koja je svojim kulturnim naslijeđem i lokalnim istriotskim i istromletačkim dijalektima pridonijela stvaranju multietničkoga identiteta tog prostora i predstavlja most između triju država Hrvatske, Slovenije i Italije.
Istromletački dijalekt, odnosno istroveneto kako ga nazivaju njegovi govornici odnedavno je dio zaštićene nematerijalne kulturne baštine Republike Hrvatske (09./2021.) i Republike Slovenije (07./2021.).
Istriotski govori (istrioto), odnosno variante govora u Rovinju, Balama, Vodnjanu, Galižani, Šišanu, a donedavno i u Fažani postale su 2023. godine zaštićeno kulturno dobro Republike Hrvatske.
Zaštita jezične, književne i nematerijalne baštine jedan je od važnih čimbenika za prepoznavanje, definiranje i afirmaciju kulturnog identiteta i treba ju promatrati kao kapital i ograničeni resurs koji je podložan zaboravu ukoliko se ne istražuje, popularizira i valorizira. Njezina je vrijednost neprocjenjiva za društvo, a pravo na baštinu i uživanje u njoj jedno je od temeljnih ljudskih prava zajamčeno brojnim međunarodnim konvencijama, rezolucijama i drugim temeljnim dokumentima organizacija, uključujući i Europsku uniju, a u Hrvatskoj njezinim Ustavom te Zakonom o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara.
Književnost talijanske nacionalne zajednice Istre i Kvarnera o kojoj se pisalo rijetko, sporadično, samo u nekim posebnim prilikama i samo o nekim piscima čini kulturološki iznimno važnu i vrijednu sastavnicu hrvatskoga, slovenskoga i talijanskog kulturnog prostora jer izražava i potrebu za očuvanjem etničkog, kulturnog i jezičnog identiteta ponajprije stoga što teritorij istarskog poluotoka pripada trima državama: Hrvatskoj, Sloveniji i Italiji. Istra teritorijalno obuhvaća 3.558 km², od čega je 3.135 km² (88 % površine) u Hrvatskoj, 385 km² u Sloveniji i 38 km² u Italiji. (Izvor: Istarska enciklopedija, Leksikografski zavod M. Krleža, 2005., str. 337). Najveći dio hrvatskog dijela poluotoka zauzima Istarska županija a manji Primorsko-goranska županija (istočna obala Istre uz Kvarner tzv. Liburnijsko primorje).
Imajući to u vidu često se kaže da su države samo geografski pojmovi i da se kroz kulturu najbrže uspostavljaju komunikacije jer kultura ima svoj univerzalno prepoznatljiv komunikacijski kanal i modalitet preko kojega se uspješno nadilaze sve barijere koje postavljaju granice država.
Nastavno na prethodno rečeno citirati ćemo u prijevodu sa slovenskog riječi dr.sc. Milana Bufona, društvenog geografa i etnologa sa Instituta za lingvističke studije u Kopru i profesora na sveučilištu Primorska u Kopru koji za Istru kaže: “No, kako god okrenuli stvari, ne možemo zanemariti činjenicu da Istra ostaje relativno homogeno povijesno i kulturno područje. Ovo područje sada dijele tri neovisne države, pa iako je njihov “istarski” udio vrlo različit u demografskom i teritorijalnom smislu, također je točno da su u sve te tri cjeline prisutni svi osnovni elementi istarskog identiteta.” (Bufon Milan, Istra: Novi problemi starih regij, Annales 3, 1993., ISSN 1408-533X, str. 201).
Istra je tijekom čitave svoje povijesti bila mjesto dodira mnogih naroda i prožimanja kultura koje su svojom prisutnošću, običajima i radom, ostavile trag kojeg današnji stanovnici Istre nastoje sačuvati, oplemeniti i osuvremeniti, a što je zacrtano i u dokumentu Istarske županije – Regione Istriana naziva “Istarska kulturna strategija – Strategia culturale istriana” ili kolokvijalno nazvanog IKS 1, 2, 3, u kojem su u petogodišnjim ciklusima počevši od 2009. godine definirani ciljevi kulturnog razvitka zavičajnog ili regionalnog identiteta temeljenog na tradiciji i baštini. Istarska kulturna strategija dugoročni je dokument koji predstavlja putokaz razvoja i polazište za provedbu kulturne politike u Istri.
Zavičaj određuje naš govor i identitet pa proces učenja i poučavanja treba prilagoditi zemljopisnim osebujnostima i kulturnoj baštini kraja u kojem se škola nalazi jer to utječe na uspješnost nastave (Težak Stjepko, 1996). Književnost pripadnika talijanske nacionalne zajednice Istre i Kvarnera kulturološki vrijedna je i za izučavanje istarske zavičajne književnosti kao temeljnog dijela književnog odgoja i obrazovanja i interkulturalnosti te uključenje tih sadržaja u nastavni program. Zavičajna nastava jedan je od ključnih mehanizama u boljem poznavanju Istre, njezine povijesti, tradicije, kulturne baštine i kulture te očuvanja i zaštite istarskog identiteta čija posebnost proizlazi iz geografskog položaja Istre koja je stoljećima bila granica različitih država i kao takva mjesto miješanja raznih kultura i jezične raznolikosti.
Podsjećamo pri tome i da je Zavičajna nastava projekt koji je pokrenula Istarska županija – Regione Istriana čija je implementacija i institucionalizacija započela 2014. godine uključenjem zavičajnosti, odnosno zavičajnih sadržaja i tradicijske kulture, najprije u predškolske ustanove a potom narednih godina i u školske kurikulume osnovnih i srednjih škola s ciljem očuvanja istarskog zavičajnog identiteta, regionalnog bogatstva i regionale posebnosti. Zavičajni sadržaji podrazumijevaju poučavanje i učenje o obilježjima zavičaja u kojem učenici žive tj. zavičajne kulturološke, etnografske, zemljopisno-povijesne, jezične, umjetničke i druge posebnosti. Rezultati projekta zavičajne nastave vidljivi su kroz javnu prezentaciju rada na Festivalima zavičajnosti koji se organiziraju od 2015. godine i na kojima je vidljiva uključenost istarskih obrazovnih institucija (osnovnih i srednjih škola, kao i vrtića Istarske županije).
U tom kontekstu valja istaknuti i da je Sveučilište Jurja Dobrile u Puli dodijelilo prof.dr.sc. Deghenghi Olujić u 2018. godini sveučilišno priznanje za uvođenje istarskih zavičajnih književnih sadržaja u kolegije talijanske i dječje književnosti koje je ona na tom sveučilištu predavala niz godina.
Radovi su joj objavljeni u Hrvatskoj, Belgiji, Italiji, Njemačkoj, SAD, Sloveniji i Srbiji i citirani u zemlji i u inozemstvu. Bibliografski podatci o svim objavljenim radovima prof.dr.sc. Elis Deghenghi Olujić uneseni su u online bazu Hrvatske znanstvene bibliografije (CROSBI) i javno dostupni na mrežnoj adresi https://www.bib.irb.hr:8443. Ova ranija verzija CROSBI-ja bila je aktivna za unos i ažuriranje podataka do 07.07.2023. godine, a sada je moguće samo pregledavanje unesenog do tog datuma. Ta “neaktivna” verzija CROSBI-ja uz bibliografske zapise radova sadrži pridružene i pohranjene cjelovite tekstove radova kao zasebne datoteke, dok u novoj migriranoj verziji CROSBI-ja u CroRIS toga više nema. Unos novih podataka o radovima i uređivanje postojećih nakon 07.07.2023. vrši se isključivo na CroRIS platformi.
Migracijom CROSBI-ja u CroRIS informacijski sustav znanosti RH (08.07.2023.) svi su bibliografski podatci o radovima prof.dr.sc. Deghenghi Olujić uneseni u prethodnu verziju CROSBI-ja prebačeni i dostupni u CroRIS CROSBI modulu na mrežnoj adresi: https://www.croris.hr/crosbi/searchByContext/2/16113
Ukratko o CroRIS informacijskom sustavu. CroRIS je novi nacionalni informacijski sustav znanosti Republike Hrvatske koji osigurava sveobuhvatne i cjelovite podatke o svim elementima sustava znanosti važnim za podršku poslovnim procesima povezanim s razvojem sustava visokog obrazovanja u Republici Hrvatskoj. Akronim CroRIS dolazi od engleskog naziva Croatian Research Information System. CroRIS objedinjuje veliku količinu informacija o znanstveno-istraživačkom radu u Hrvatskoj: o znanstvenicima, ustanovama, projektima, istraživanjima, publikacijama, proizvodima, patentima, opremi, njezinu korištenju itd. Programski moduli CroRIS-a povezani su sa drugim nacionalnim i međunarodnim informacijskim sustavima. Vlasnik CroRIS-a i podataka u njemu je Ministarstvo znanosti i obrazovanja RH (MZO). Podatke u informacijski sustav CroRIS mogu unositi fizičke osobe iz sustava visokog obrazovanja, znanstvene i umjetničke djelatnosti u Republici Hrvatskoj te osobe upisane u Upisnik znanstvenika i umjetnika. Znatan dio informacija iz CroRIS-a javno je dostupan za pregled, dok unos i sve izmjene podataka izvršavaju autorizirani korisnici koji posjeduju AAI@EduHr elektronički identitet.
Ukratko o CroRIS-CROSBI programskom modulu. Hrvatska znanstvena bibliografija – CROSBI dio je, odnosno jedan je od programskih modula Informacijskog sustava CroRIS koji sadrži podatke o znanstvenoj i stručnoj publicistici osoba iz sustava visokog obrazovanja, znanstvene i umjetničke djelatnosti u Republici Hrvatskoj. CROSBI zapisi jednoznačno su pridruženi matičnom broju znanstvenika, instituciji, znanstvenom projektu i znanstvenom području, što daje velike mogućnosti pretraživanja putem web sučelja, pregledavanja i izrade raznih vrsta izvještaja i analiza. Brojni filteri korisnicima omogućavaju izdvajanje i prikaz samo odabranih vrsta radova. Zapisi koji su migrirani iz prijašnjeg CROSBI-ja u CroRIS-CROSBI imaju u zapisu oznaku “izvor podataka: crosbi”. Zapisi koji su uneseni u novi CroRIS-CROSBI (nakon 07.07.2023.) imaju u zapisu oznaku “izvor podataka: croris”. Bibliografski podatci o publikacijama uneseni u CroRIS-CROSBI javno su dostupni pod CC0 licencijom (Creative Commons 0), dok je za unos i uređivanje zapisa potrebna autorizacija. CroRIS informacijski sustav znanosti RH i na ovaj način omogućava i promovira otvorenu znanost, vidljivost i javnu dostupnost podataka. [Preporuka Komisije (EU) 2018/790 оd 25. travnja 2018.]
Objavljeni radovi prof.dr.sc. Elis Deghenghi Olujić u ovom popisu grupirani su i prikazani kronološki po godini njihove objave, a unutar godine silaznim redoslijedom od novijih ka starijima.
2023. god.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Recenzija knjige s radnom bilježnicom “Iera na olta… Raccolta di fiabe per bambini”, autorice Alessandre Civitico Božić, Zajednica talijana iz Bala, Bale/Valle, 2023., ISBN 978-953-48077-6-7, str. 4-5.
DEGHENGHI OLUJIĆ, E., I percorsi istriani di Paolo Rumiz, u zborniku radova sa istimenog međunarodnog znanstvenog skupa “Književnost, umjetnost, kultura između dviju obala Jadrana VII. / Letteratura, arte, cultura tra le due sponde dell’Adriatico VII” održanog u Zadru 25.-27.10.2018. (uredile: Nedjeljka Balić-Nižić, Ana Bukvić i Nives Zudič Antonič), Sveučilište u Zadru, Zadar, 2023., ISBN 978-953-331-471-6, str. 21-40.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Predgovor zbirci pjesama Complici visioni autora Enza Santesea i Giacoma Scottija, Battello stampatore, Trieste, 2023., ISBN 978-88-32109-85-6, str. 11-21.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Predgovor zbirci pjesama Intùi cursaruòi (Nelle venature delle rocce) autora Libera Benussija, Comunità degli Italiani di Sissano, Šišan/Sissano, 2023., ISBN 978-953-58256-9-2, str. 5-17.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Recenzija knjige “Tradurre e non tradire. Riflessioni teoriche e analisi testuali” autorica Rite Scotti Jurić i Lorene Lazarić, u časopisu «La Battana», br. 228., EDIT, Rijeka, 2023., ISSN 0522-473X, str. 115-121.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Il ricettario di casa Marchig, u e-časopisu «Il Ponte rosso», br. 89, Associazione culturale Il Ponte rosso, Trst, 2023., str. 12-15.
2022. god.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Il personaggio immaginario e metaforico italiano più conosciuto nel panorama letterario mondiale: chi è Pinocchio?, u časopisu «La Battana», br. 225, EDIT, Rijeka, 2022., ISSN 0522-473 X, str. 56-79.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Recenzija knjige “Elementi di letteratura in chiave interculturale” autorice Nives Zudič Antonič, Edizioni Unione Italiana i Università Popolare di Trieste, Capodistria – Trieste, 2022., ISBN 978-961-93870-3-0, str. 199-201.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Il Protestantesimo istriano in due opere di Fulvio Tomizza u zborniku radova sa međunarodnog znanstveno-stručnog skupa
“500 godina Flaciusa” održanog u Puli 26.-27.11.2020. god. (uredile: Maja Ćutić Gorup, Nataša Urošević, Marina Schumann), Sveučilište Jurja Dobrile u Puli, Pula, 2022., ISBN 978-953-8278-84-6, str. 159-173.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Predgovor knjizi “Traʃumanade intra li rúe”, autorice Roberte Dubac naslovljen Un caso di riscrittura: Roberta Dubac, dal racconto al testo drammatico, Šišan/Sissano, 2022., Zajednica Talijana iz Šišana, ISBN 978-953-58256-8-5, str. 7-19.
2021. god.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Sei più cinque donne con la penna in mano. Scrittrici e poetesse dell’Istria e del Quarnero di Giacomo Scotti u časopisu
«La Battana», br. 219., EDIT, Rijeka, 2021., ISSN 0522-473 X, str. 115-121.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Il suono della parola: Eugenio Montale tra poesia e musica, u zborniku radova “Između Srednje Europe i Mediterana: glazba, književnost i izvedbene umjetnosti / Between Central Europe and the Mediterranean: Music, Literature and the Performing Arts” (uredile: Ivana Tomić Ferić i Antonela Marić), Umjetnička akademija Sveučilišta u Splitu i Filozofski fakultet Sveučilišta u Splitu, Split, 2021., ISBN 978-953-6617-54-8,
str. 623-643.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., La personalità eclettica e innovativa di Laura Marchig, u e-časopisu «Amicando Semper», Spunti e contrappunti di arte, letteratura e critica culturale, br. 25 – Nuova Serie – uređuje Enzo Santese, Udine, 2021., ISSN 2724-5977, str. 3-5.
2020. god.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., A cento anni dalla nascita: l’insauribile attualità della produzione letteraria e saggistica di Gianni Rodari u časopisu «La Battana», br. 218., EDIT, Rijeka, 2020., ISSN 0522-473 X, str. 71-91.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Il superamento dei confini linguistici e culturali: l’identità plurima di Koraljka (Kenka) Lekovich u knjizi “Confini, identità, appartenenze. Scenari letterari e filmici dell’Alpe Adria” (uredili: Angela Fabris i Ilvano Caliaro), De Gruyter, Berlin/Boston, 2020., ISBN 978-3-11-064005-2, str. 201-219.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Un pensiero relativo al Festival della Poesia del Mare, Piran, 2020, «il Trillo» br. 53, godina XXX, rujan-listopad 2020., glasilo Zajednice talijana iz Pirana, str. 15-17.
BORTOLETTO A., DEGHENGHI OLUJIĆ E., Laura Marchig e Carla Rotta, considerazioni introduttive per un confronto tra due innovatrici della letteratura istro-quarnerina, u časopisu «Studia Polensia», br. 9, Fakulteta za Interdisciplinarne, talijanske i kulturološke studije Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, Pula, 2020., ISSN 1848-4905, str. 51-63.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Viaggio naturalistico, enogastronomico e culturale nell’Istria di Ulderico Bernardi e Marino Vocci u zborniku radova sa međunarodnog znanstvenog skupa “Visioni d’Istria, Fiume, Dalmazia nella letteratura italiana” održanog u Trstu 7.-8.11.2019. godine (uredili: Giorgio Baroni i Cristina Benussi), Biblioteca della “Rivista di letteratura italiana” 30, MMXX, Fabrizio Serra Editore, 2020., Pisa-Roma, ISSN 1828-8731 i ISBN 978-88-3315-240-0, str. 82-87.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Ritratto di una città. Pola nella narrativa delle scrittrici istro-quarnerine u zborniku radova “Idee, forme e racconto della città nella narrativa italiana”, sa XXIII. međunarodnog Kongresa A.I.P.I. “Le vie dell’italiano: mercanti, viaggiatori, migranti, cibernauti (e altro). Percorsi e incroci possibili tra letteratura, lingua, cultura e civiltà” održanog u Sieni od 5.-08.09.2018., (uredile: Cristina Placido, Lucinda Spera i Monica Cristina Storini), Franco Cesati Editore, Firenze, 2020., ISBN 978-88-7667-833-2, str. 187-198.
2019. god.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Un capodistriano illustre: Bruno Maier, cultore e custode del patrimonio letterario triestino e istriano, u časopisu «Studia Universitatis Hereditati», vol 7(2) (2019), Založba Univerze na Primorskem, Koper, 2019., ISSN 2350-5443, str. 9-22.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Poglavlje Croazia e Slovenia, u pjesničkoj antologiji “Poeti della diaspora italiana” (uredili: Luigi Bonaffini i Joseph Perricone), Cosmo Iannone Editore, Isernia, 2019., ISBN 978-8851602031, str. 185-303.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Il Concorso d’Arte e Cultura “Istria Nobilissima”, strumento di tesaurizzazione della letteratura italiana dell’Istria e di Fiume, u knjizi “Istria Nobilissima” 50 anni del Concorso d’arte e di Cultura della Comunità Nazionale Italiana della Croazia e della Slovenia, Unione Italiana, Rijeka, 2019., ISBN 978-953-7994-06-8, str. 15-40.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Il reportage narrativo di un breve soggiorno americano: Neve a Manhattan, l’America di Pier Antonio Quarantotti Gambini, u zborniku radova “Studi sull’immaginario italiano. Una prospettiva interdisciplinare” (uredile: Eliana Moscarda Mirković, Ivana Lalli Paćelat, Tanja Habrle) sa međunarodnog znanstvenog skupa “Immagini e immaginari della cultura italiana/Prikazi i imaginariji talijanske kulture” održanog u Puli 21.-23.09.2017., Prospero Editore, Novate Milanese, 2019., ISBN 978-88-85491-72-4, str. 141-173.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Polifonia plurilinguistica, interculturale e intertestuale nella produzione letteraria di Carolus L. Cergoly di Eliana Moscarda Mirković, «La Battana», br. 212., EDIT, Rijeka, 2019., ISSN 0522-473 X, str. 109-118.
2018. god.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Il fascino del fiabesco: la fiaba tra passato e presente, u časopisu «Studia Polensia», br. 7. Fakulteta za Interdisciplinarne, talijanske i kulturološke studije, Sveučilište Jurja Dobrile u Puli, Pula, 2018., ISSN 1848-4905, str. 73-106.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Predgovor zbirci pjesama La Carédia na istriotskom narječju autora Lina Capolicchia, Zajednica talijana “Armando Capolicchio” iz Galižane, Galižana, 2018., ISBN 978-953-58723-1-3, str. 11-17.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Leggere la città: Pola nella lirica in istroveneto, u zborniku radova “Dai margini a dentro, da dentro ai margini. Mappe dei cambiamenti letterari e culturali” sa XXII. Kongresa A.I.P.I. “La stessa goccia nel fiume – il futuro del passato” održanog u Budimpešti 31.08.-3.09.2016., (uredili: Anna Szirmai, Andre Szkárosi, Norbert Mátyus i Kata Szakál), Francesco Cesati Editore, Firenze, 2018., ISBN 978-88-7667-713-7, str. 109-120.
2016. god.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Dalla Trilogia istriana: appunti sul romanzo La ragazza di Petrovia di Fulvio Tomizza, u časopisu «Studia Universitatis Hereditati», vol. 4, br. 2, Založba Univerze na Primorskem, Koper, 2016., ISSN 2350-5443, str. 9-20.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Il ruolo del libro e della lettura nella Bildung della persona: I classici della letteratura per l’infanzia, prima esperenzia letteraria e prima finestra sul mondo, u časopisu «Studia Polensia», br. 5, Fakultet za Interdisciplinarne Talijanske i Kulturološke studije Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, Pula, 2016., ISSN 1848-4905, str. 58-87.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Pogovor u knjizi Piccoli naufragi nelle ore che precedono l’alba / Majhni brodolomi pred svitanje. Knjiga je zbirka odabranih priča autora Marca Apollonia koje je sa talijanskog na slovenski jezik preveo i objavio Gašpar Malej, KUD AAC Zrakogled i Zveza Modrobela-ptica, Koper, 2016., ISBN 978-93099-9-5, str. 186-199.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Oltre il viaggio, la scrittura e la vita. Appunti sull’opera di Claudio Magris, u zborniku radova sa istoimenovanog međunarodnog znanstvenog skupa “Književnost, umjetnost, kultura između dviju obala Jadrana i dalje od mora IV. / Letteratura, arte, cultura tra le due sponde dell’Adriatico ed oltre IV” održanog u Zadru i Preku 25.-27.10.2012., (uredile: Nedjeljka Balić Nižić, Luciana Borsetto i Andrijana Jusup Magazin), Sveučilište u Zadru, Zadar, 2016., ISBN 978-953-331-123-4, str. 399-424.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Mauro Sambi, Diario d’inverno, u časopisu «La Battana», br. 199, EDIT, Rijeka, 2016., ISSN 0522-473 X, str. 116-127.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., La letteratura degli italiani dell’Istria e di Fiume dal 1945 a oggi: una nuova realtà della contemporanea storia letteraria italiana, u zborniku radova “Nuove (e vecchie) geografie letterarie nell’Italia del XXI secolo” sa XXI. Kongresa A.I.P.I. “Est-Ovest/Nord-Sud. Frontiere, passaggi, incontri culturali” održanog u Bariju 27.-30.08.2014., (uredili: Silvia Contarini, Margherita Marras i Giuliana Pias), Francesco Cesati Editore, Firenze, 2016., ISBN 978-88-7667-580-5, str. 101-109.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., I Sentieri di luce di Tullio Bressan: appunti per una teoria della letteratura giovanile, u zborniku radova “Letteratura Dalmata Italiana” sa međunarodnog skupa održanog u Trstu 27.-28.02.2015., (uredili Giorgio Baroni i Christina Benussi), Fabrizio Serra editore, Pisa-Roma, 2016., ISBN 978-88-6227-777-8, str. 480-485.
2015. god.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Il dialetto istroromanzo di Dignano d’Istria nei versi di Loredana Bogliun: appunti per un profilo critico, u zborniku radova “Letteratura italiana nel mondo. Nuove prospettive” sa međunarodnog skupa održanog u Orvietu 28. i 29.06.2015. god., (a cura di) Luigi Bonaffini i Joseph Perricone, Cosmo Iannone Editore, Isernia, 2015, ISBN 978-88-516-0165-2, str. 129-148.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Predgovor u knjizi, Martin Muma/Martin Muma, autora Ligio Zanini, Unione Italiana, Capodistria, 2015., ISBN 978-961-93555-6-5, str. 8-18.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Predgovor u knjizi, Racconti di guerra/Vojne zgodbe, autorice Nelide Milani, Unione Italiana, Capodistria, 2015., ISBN 978-961-93555-5-8, str. 8-20.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Predgovor u knjizi, Mini e Maxi/Mini in Maxi, autora Maria Schiavata, Unione Italiana, Capodistria, 2015., ISBN 978-961-93555-0-3, str. 8-16.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Predgovor u knjizi, Illudere parvenze di vita/Slepiti videze življenja, autora Alessandro Damiani, Unione Italiana, Capodistria, 2015., ISBN 978-961-93555-1-0, str. 6-16.
2014. god.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Nuove prospettive della Letteratura italiana dell’Istria, recenzija knjige “Storia e Antologia della letteratura italiana di Capodistria, Isola e Pirano” autorice Nives Zudič Antonič, Edizioni Unione Italiana, Koper – Capodistria, 2014., ISBN 978-961-93555-2-7, str. 7-8.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Predgovor u knjizi I multipli itinerari della memoria, Percorsi autobiografici nella letteratura femminile istro-quarnerina, autorice Moscarda Mirković Eliane, Sveučilište Jurja Dobrile u Puli, Pula, 2014., ISBN978-953-7498-92-4, str. 1-5.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Appunti sulla silloge Illudere parvenze di vita/Dočarati privid življenja (1986) di Alessandro Damiani u zborniku radova sa međunarodnog znanstvenog skupa “U spomen na prof.dr. Žarka Muljačića (1922. – 2009.)” održanog u Zagrebu 15.-17.11.2012. god., Filozofski fakultet u Zagrebu – FF press, Zagreb, 2014., ISBN 978-953-175-539-9, str. 555-564.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., L’innesto fecondo e originale del pensiero rinascimentale nell’opera di Marin Držić, u časopisu «Critica Letteraria», br. 164-165, Paolo Loffredo Iniziative editoriali, Napoli, 2014., ISSN 0390-0142, str. 643-668.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., La terra e le origini ritrovate: il ritorno in Istria, spazio fisico interiore, di Anna Maria Mori u zborniku radova sa znanstvenog skupa “Già troppe volte esuli” letteratura di frontiera e di esilio održanog u Perugi 6.-7.11.2013. godine. Culture Territori Linguaggi – 3, Università degli studi di Perugia, Perugia, 2014., tom II. Forme di esilio, Migrazione, Frontiera: Teatro, ISBN 9788890642166, str. 177-191.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Poglavlje Croatia and Slovenia u antologiji “Poets of the Italian Diaspora” autora Perricone J. i Bonaffini L., Fordham University Press, New York, 2014., ISBN 978-0-8232-3254-3, str. 519-747.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Letteratura e pittura nelle pubblicazioni della collana “Altre lettere italiane” della casa editrice EDIT di Fiume (Croazia), u zborniku radova “Faber in fabula. Casi di intertestualità artistica nella letteratura italiana” sa međunarodnog skupa XX. Kongresa A.I.P.I. “L’Italia e le arti. Lingua e letteratura a dialogo con arte, musica, e spettacolo” održanog u Salsburgu od 5.-8.09.2012. god., (a cura di) Ulla Musarra-Schröder i Franco Musarra, Franco Cesati Editore, Firenze, 2014., ISBN 978-88-7667-477-8, str. 215-225.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Un itinerario sofferto, personale e collettivo. Il destino degli istriani, vittime invincibili, nelle pagine dei testimoni, u zborniku radova L’esodo giuliano-dalmata nella letteratura, sa međunarodnog skupa održanog u Trstu od 28.02.-01.03.2013. god., (a cura di) Giorgio Baroni e Cristina Benussi, Biblioteca della “Rivista di letteratura italiana” 22, MMXIV, Fabrizio Serra Editore, Pisa-Roma, 2014., ISSN 1828-8731 e ISBN 978-88-6227-664-1, str. 34-40.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., AMBROSI RANDIĆ N., In memoriam prof.dr.sc. Vera Glavinić, «Studia Polensia», br. 3, Odjel za studij na talijanskom jeziku, Pula, 2014., ISSN 1848-4905, str. 3-12.
2013. god.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., FIORETTI F., I mafiosi di Leonardo Sciascia. Analisi di una riscrittura, «Tabula», br. 11, u časopisu Odjela za humanističke znanosti Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, 2013., ISSN 1331-7830-6401, str. 103-114.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., CERGNA S., GOLOJKA C., La tradizione rovignese nella raccolta di racconti Odore di casa di Giovanni Santin, «Tabula», br. 11, u časopisu Odjela za humanističke znanosti Sveučilišta Jurja Dobrile u Puli, Pula, 2013., ISSN 1331-7830-6401, str. 93-102.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Il patrimonio culturale e testimoniale degli italiani di Croazia e Slovenia ne Le parole rimaste. Storia della letteratura italiana dell’Istria e del Quarnero nel secondo Novecento, Filozofski fakultet u Novom Sadu, Novi Sad, 2013, ISBN 978-86-6065-185-5, knjiga II., str. 1187-1197.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., La creatività artistica quale strumento di emancipazione culturale. Letteratura e pittura degli italiani di Croazia e Slovenia: l’esempio di Claudio Ugussi, u časopisu «Studia Polensia», br. 2, Odjela za studij na talijanskom jeziku, Sveučilište Jurja Dobrile u Puli, Pula, 2013., ISSN 1848-4905, str. 25-50.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., La narrazione della storia sulla scorta della memoria: Pola, città di drammi e sogni nei ricordi di Miroslav Bertoša, u: Ivan Jurković (ur.), Bertošin zbornik: zbornik u čast Miroslava Bertoše, knj. 3, Pula-Pazin: Sveučilište Jurja Dobrile u Puli-Državni arhiv u Pazinu, 2013., ISBN 978-953-7498-66-5 (cjelina – Sveučilište Jurja Dobrile u Puli), ISBN 978-953-7498-69-6 (knj. 3 – Sveučilište Jurja Dobrile u Puli), str. 261-275.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Abitare poeticamente la vita. Appunti sulle Orme armoniose di Daniel Načinović, u časopisu «La Battana» br. 187, EDIT, Rijeka, 2013., ISSN 0522-473 X, str. 93-107.
2012. god.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., La voce malinconica dell’Istria, sa međunarodnog skupa 10. Forum Tomizza 2009., zbornik (uredili: Patrizia Vascotto i Dušan Kalc), Skupina/Gruppo 85, Bollettino/Bilten 26-27, Trst, 2012., str. 106-126.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., L’universo femminile, lo spazio domestico e la famiglia nelle opere di Clara Sereni, u časopisu «Studia Polensia», br. 1, Odjela za studij na talijanskom jeziku, Sveučilište Jurja Dobrile u Puli, Pula, 2012., ISSN 1848-4905, str. 45-67.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Le passioni letterarie di un lessicografo, u zborniku međunarodnoga znanstvenog skupa “U spomen na prof. dr. Josipa Jerneja (1909. – 2005.)”, Filozofski fakultet, Zagreb, 13.-14.11.2009., uredili Maslina Ljubičić, Ivica Peša Matracki, Vinko Kovačić, Filozofski fakultet, FF-press, Zagreb, 2012., ISBN 978-953-175-421-7, str. 83-93.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Gli Itinerari istriani di Romano Farina: percorsi di viaggio e di scrittura, u časopisu «La Battana», br. 185., EDIT, Rijeka, 2012., ISSN 0522-473 X, str. 9-35.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Immagini dell’Istria nei racconti di G. Stuparich, u zborniku radova “Giani Stuparich tra ritorno e ricordo”, sa međunarodnog znanstvenog skupa u Trstu od 20.-21.10. 2011. god., Fabrizio Serra Editore, Pisa-Roma, 2012., ISBN 978-88-6227-468-5, str. 287-293.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., L’officina poetica di Mauro Sambi, voce raffinata della contemporanea lirica istro-quarnerina, u zborniku radova “Letteratura e oltre. Studi in onore di Giorgio Baroni” a cura di Paola Ponti, Fabrizio Serra Editore, Pisa-Roma, 2012., ISBN 978-88-6227-428-9, str. 650-660.
2011. god.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., La scrittura femminile in Istria ed a Fiume. Riflessioni ed analisi, u zborniku radova “Istria e Puglia fra Europa e Mediterraneo”, Edizioni Studium, Roma, 2011., ISBN 978-88-382-4132-1, str. 162-194.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Appunti sulla letteratura per l’infanzia. Le opere per l’infanzia di Mario Schiavato a Radio Capodistria, u zborniku radova sa međunarodnog skupa “60 anni di radio tra di noi”, RTV Slovenija, Javni zavod, Radio Capodistria, Koper-Capodistria, 2011., ISBN 978-961-92841-1-7, str. 55-67.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., L’epilogo di una navigazione umana e di un’esperienza letteraria: Il sogno dalmata di Fulvio Tomizza, u zborniku radova “Con Fulvio Tomizza “nel chiaro della notte”, Circolo della Cultura e delle Arti Trieste, Trieste, 2011., ISBN 978-88-96925-03-4, str. 61-83.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Voci femminili dell’Istria e di Fiume, u knjizi “La donna in Istria e in Dalmazia nelle immagini e nelle storie”, ANVGD, 2011., Roma, ISBN 978-88-95552-04-0, str. 63-82.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Siamo parte della letteratura d’Italia, u časopisu «Panorama», br. 10, EDIT, Rijeka, 2011., ISSN 0475-6401, str. 20-21.
2010. god.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Viaggi, costumi, storia, fiabe e leggende. Il mondo adriatico di Giacomo Scotti, «Adriatico/Jadran», u časopisu «Rivista di cultura tra le due sponde», br. 1-2/2010., Fondazione Ernesto Giammarco, Pescara, 2010, ISSN 1828-5775, str. 245-267.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Una nuova stagione della contemporanea narrativa istro-quarnerina, u časopisu «Comunicare letteratura», br. 3, Edizioni Osiride, Rovereto, 2010., ISSN 2035-1232, str. 303-308.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Predgovor zbirci pjesama Scadenze quotidiane, autorice: Anite Forlani, EDIT, Rijeka, 2010., ISBN 978-953-230-142-7, str. 11-23.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Una nuova scrittura che unisce, u prilogu o kulturi “La Voce in più – cultura” dnevnika «La Voce del Popolo», ISSN 0350-5030, godište V, br. 48, str. 3. (petak 2. travnja 2010.)
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Sulle orme di Carlo Dionisotti: alcune riflessioni sulla “geografia della letteratura”, u zborniku radova “Problematiche e prospettive della lingua e della cultura italiana in una società in trasformazione” sa međunarodnog znanstvenog skupa “Trent’anni di studi di Italianistica a Pola: passato, presente, futuro”, održanog u Puli 20.- 21.09.2008. god., Università Juraj Dobrila di Pola, Dipartimento di studi in lingua italiana, Pula, 2010., ISBN 978-953-7498-30-6, str. 105-111.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Le pubblicazioni di Frano Čale nella rivista di cultura «La Battana» (Fiume, 1964), u zborniku radova “Hrvatsko talijanski književni odnosi 10”, izlaganje na znanstvenom skupu “U spomen na prof. dr. Frana Čalu (1927.-1993.)” Zagreb, 10. studenoga 2007. god., Hrvatsko talijanski književni odnosi 10, FF press, Zagreb, 2010., ISBN 978-953-175-350-0, str. 209-219.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Il dialetto, voce inimitabile del patrimonio antropologico e comunitario istro-quarnerino, u časopisu «La Battana», br. 177., EDIT, Rijeka, 2010., ISSN 0522-473 X, str. 9-58.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Un’anima color cobalto. Il viaggio sentimentale di Laura Marchig nell’arcipelago quarnerino tra immagini e colori mediterranei, u zborniku radova “Letteratura adriatica: Le donne e la scrittura di viaggio” s međunarodnog znanstvenog skupa “Letteratura adriatica. Le donne e la scrittura di viaggio”, Capitolo (Puglia) 28-29.09.2010. god., uredila Eleonora Carriero – Edizioni digitali del CISVA, Lecce, 2010., ISBN 9788866220114, str. 253-265.
MILANI NELIDA i DOBRAN ROBERTO (uredili), Le parole rimaste, Storia della letteratura italiana dell’Istria e del Quarnero nel secondo Novecento, Pietas Iulia-Edit, Pula-Rijeka, 2010., skupni ISBN 978-953-230-130-4 (dvosveščana knjiga)
U dvosveščanoj knjizi DEGHENGHI OLUJIĆ E. je autor 214 stranica teksta.
I. svezak knjige ISBN 978-953-230-131-1 (58 autorskih stranica teksta)
str. 483-488, 511-513, 517, 583-595, 597-617, 619-625, 627-632, 711.
Poglavlja u knjizi:
Umberto Matteoni str. 483-488, La presenza del dialetto nella produzione letteraria str. 511-513 i 517, Loredana Bogliun str. 583-595, Lidia Delton 597-608, Libero Benussi str. 609-617, Vlado Benussi str. 619-625, Romina Floris str. 627-632, Il dialetto, La lingua dell’identita opposta all’omologazione str.711.
II. svezak knjige ISBN 978-953-230-132-8 (156 autorskih stranica teksta)
str. 24-43, 85-87, 133-136, 343-406, 427-462, 489-491, 531-543, 577-584, 593-596.
Poglavlja u knjizi:
Percorsi e funzioni della rivista “La Battana” str. 24-43, Carla Rotta str. 85-86, Silvio Forza str. 86-87, Carla Rotta str. 133-136, Maurizio Tremul str. 343-368, Marco Apollonio str. 369-394, Ugo Veselizza str. 395-406, Roberto Dobran str. 427-446, Silvio Forza str. 447-454, Koraljka Lekovich str. 455-462, Mauro Sambi str. 489-491, Giuseppe Pino Trani str. 531-538, Roberta Dubac str. 539-543, Carla Rotta str. 577-584, Aljoša Curavić str. 593-596.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Appunti sulla silloge Piovono formiche carnivore e altre inezie di Alessandro Salvi, u časopisu «La Battana» br. 175, EDIT, Rijeka, 2010., ISSN 0522-473 X, str. 130-137.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Un ritratto d’autore. Il poligrafo Gianrinaldo Carli nell’Ereditiera veneziana di Fulvio Tomizza, u časopisu «Archeografo triestino», Società della Minerva, Trieste, 2010., Serie IV – volume LXX/1 (CXVIII/1 della raccolta), ISSN 0392-0038, str. 111-133.
2009. god.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Marianna Jelicich e il dovere di amare, u prilogu o kulturi “La Voce in più – cultura” dnevnika «La Voce del Popolo», ISSN 0350-5030, godište IV, br. 44, str. 3. (ponedjeljak 30. studenoga 2009.)
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Il dialetto: espressione affettuosa, calorosa, spontanea e arguta per il sussurro e l’urlo, u prilogu o kulturi “La Voce in più – cultura” dnevnika «La Voce del Popolo», ISSN 0350-5030, godište IV, br. 44, str. 4-5. (ponedjeljak 30. studenoga 2009.)
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Gianna Dallemulle Ausenak nume tutelare della polesanità, u prilogu o kulturi “La Voce in più – cultura” dnevnika «La Voce del Popolo», ISSN 0350-5030, godište IV, br. 43, str. 1. (subota 24. listopada 2009.)
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Poesia, desiderio di vita e verità, u prilogu o kulturi “La Voce in più – cultura” dnevnika «La Voce del Popolo», ISSN 0350-5030, godište IV, br. 42, str. 7. (utorak 29. rujna 2009.)
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Predgovor u knjizi L’altra parte del cielo, autor: Marco Apollonio, EDIT, Rijeka, 2009., ISBN 978-953-230-112-0, str. 9-19.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., La produzione di Carla Rotta: dagli abissi dell’anima femminile al fantastico mondo dell’infanzia, u časopisu «La Battana», br. 173/174, EDIT, Rijeka, 2009., ISSN 0522-473 X, str. 142-144 i 162-176.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Giacomo Scotti: l’approccio ludico e creativo alla scrittura, u časopisu «La Battana», br. 173/174., EDIT, Rijeka, 2009., ISSN 0522-473 X, str. 55-65.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., La fisicità della memoria: eventi e luoghi nella scrittura femminile istro-quarnerina, u zborniku radova, “Tempo e memoria nella lingua e nella letteratura italiana” ((uredili: Michel Bastiaensen-Bruxelles, Alberto Bianchi-Wheaton College, Pietro De Marchi-Zurigo/Neuchâtel, Dagmar Reichardt-Brema, Daragh O’ Connell-Cork, Corinna Salvadori Lonergan-Dublino, Roman Sosnowski-Cracovia, Bart Van den Bossche-Lovanio-coordinatore, Ineke Vedder-Amsterdam), Atti del XVII Congresso A.I.P.I. održanog 22-26.08.2006. u Ascoli Piceno, Vol. III, Narrativa del Novecento e degli anni Duemila, Bruxelles, 2009., ISBN 978 90 8142 540 7, str. 109-120.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., La letteratura degli Italiani di Croazia e Slovenia. Un patrimonio di valori etici ed estetici nell’Europa delle tante culture, u zborniku radova sa međunarodnog znanstvenog skupa “Civiltà italiana e geografie d’Europa”, (uredila: Bianca Maria Da Rif) održanog od 9.-24.09.2006. u Trstu, Kopru, Padovi i Puli, EUT-Edizioni Università di Trieste, Trieste, 2009., ISBN 978-88-8303-263-2, str. 229-233.
DEGHENHI OLUJIĆ E., La poesia che «spoglia» di Aljoša Curavić, u časopisu «La Battana», br. 171, EDIT, Rijeka, 2009., ISSN 0522-473 X, str. 131-145.
2008. god.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Una vita passata a trasmettere la passione per la letteratura, u časopisu «Panorama», br. 20, EDIT, Rijeka, 2008., ISSN 0475-641, str. 14-15.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Una storia poetica. Sulla silloge “Ri-Oriente” di Marina Moretti, u časopisu «TRIESTE Arte&Cultura», br. 130., Trieste, 2008., ISSN 1824-70750, str. 10-11.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Znakovi u tkivu vremena, u časopisu «Vijenac», ISSN 1330-2787, godište XVI, br. 374, Matica hrvatska, Zagreb, 2008., str. 10. (četvrtak 3. srpnja 2008.)
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Il canto del disincanto, ovvero come invadere il lettore, u časopisu «La Battana», br. 169, EDIT, Rijeka, 2008., ISSN 0522-473 X, str. 69-78.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Dieze poesie da sentire e vedere, u prilogu o kulturi “La Voce in più – cultura” dnevnika «La Voce del Popolo», ISSN 0350-5030, godište IV, br. 4, str. 3. (subota 19. travnja 2008.)
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Appunti sulle sillogi Note di viaggio e Trittico di Alessandro Damiani, u časopisu «La Battana», br. 167, EDIT, Rijeka, 2008., ISSN 0522-473 X, str. 9-19.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Gabriella Musetti, A chi di dovere, u časopisu «La Battana», br. 166, EDIT, Rijeka, 2008., ISSN 0522-473-X, str. 159 -165.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Il mito dell’infanzia nel romanzo “Le redini bianche” di Pier Antonio Quarantotti Gambini, u zborniku radova s međunarodnog znanstvenog skupa “Pier Antonio Quarantotti Gambini” koji je održan u Kopru 22.02.2007., (uredili: Maurizio Tremul, Andrej Bertok, Barbara Costamagna, Roberta Vincoletto), Unione italiana-Italijanska unija, Koper-Capodistria, 2008., ISBN 978-961-91318-3-1, str. 23-36.
2007. god.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., La vita in forma di poesia, u časopisu «La Battana», br. 165, EDIT, Rijeka, 2007., ISSN 0522-473-X, str. 57-64.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Marco Apollonio tra tradizione e innovazione, u časopisu «La Battana», br. 165, EDIT, Rijeka, 2007., ISSN 0522-473 X, str. 119-142.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Quel bambino ipersensibile, u časopisu «Panorama», br. 22, EDIT, Rijeka, 2007., ISSN 0475-641, str. 11-13.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Alla ricerca di sé attraverso l’altro oltre le frontiere e i continenti, u časopisu «La Battana», br. 163, EDIT, Rijeka, 2007., ISSN 0522-473-X, str. 175-186.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Soggettività e luoghi nella poesia istriota, u zborniku radova međunarodnog znanstvenog skupa “Il dialetto come lingua della poesia”održan u Trstu 28.-29.09.2006. (uredio: Fulvio Senardi), Università degli studi di Trieste, Dipartimento di lingue straniere, Centro studi Biagio Marin, Università degli Studi di Pécs, Dipartimento di italianistica, Trst, 2007., ISBN 978-88-87208-5-42, str. 49-56.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Antologia poetica io è un altro/Yo es otro, u časopisu «Trieste Arte & Cultura», br. 111, Hammerle Editori, Trieste, 2007., ISSN 1824-7075, str. 28-29.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Vlado Benussi, la geografia e l’anima di Rovigno, u časopisu «La Battana», br. 161, EDIT, Rijeka, 2007., ISSN 0522-473 X, str. 27-37.
2006. god.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Predgovor u zbirci kratkih priča Femminile singolare, autorice: Carle Rotta, EDIT, Rijeka, 2006., ISBN 953-230-059-7, str. 9-16.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Storie raccontate con voce minima, u časopisu «Panorama», br. 4, EDIT, Rijeka, 2006., ISSN 0475-6401, str. 37-39.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., La letteratura per l’infanzia oggi: prospettive metodologiche e itinerari di ricerca u zborniku radova sa znanstvenog skupa održanog 21.05.2004. u Kopru “Zgodnje učenje in poučevanje otrok”, zbornik (uredili: Vida Medved-Udovič, Mara Cotič, Darjo Felda, Vida Rožac-Darovec, Darko Darovec), Univerza na Primorskem, Znanstveno-raziskovalno središče, Založba Annales: Zgodovinsko društvo za južno Primorsko, Koper, 2006, ISBN 961-6033-84-0, str. 237-247.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., I testi dei cantautori italiani: la poesia del terzo millennio?, u časopisu «Metodički obzori», vol. 1, Visoka učiteljska škola, Pula, 2006., ISSN 1846-1484, str. 89-103.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., KOŠUTA M., Versi diversi: poeti di due minoranze, Drugačni verzi: pesniki dveh manjšin, dvojezična dvosveščana antologija pjesnika dviju nacinalnih manjina, talijanske u Hrvatskoj i Sloveniji i slovenske u Italiji, Unione Italiana, Koper/Capodistria, 2006., I svezak. ISBN 10961-91318-2-7, 291 str., II svezak ISBN 10961-91318-1-9, 299 str.
2005. god.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Maier Bruno, Istarska enciklopedija, Leksikografski zavod Miroslav Krleža, Zagreb, 2005., ISBN 953-6036-83-5, str. 463-464.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Fachinetti Michele, Istarska enciklopedija, Leksikografski zavod Miroslav Krleža, Zagreb, 2005., ISBN 953-6036-83-5, str. 215-216.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Predgovor u zbirci pjesama Granai de pulvaro (Granelli di polvere), autorice: Lidie Delton, EDIT, Rijeka, 2005., ISBN 953-230-029-5, str. 13-17.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Nel verso della madre antica. Excursus sulla poesia in istrioto di Eligio Zanini e Giusto Curto, u časopisu «Percorsi didattici», br. 4, EDIT – UI (Talijanska unija), Rijeka, 2005., ISSN 1845-5760, str. 89-106.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., La poesia salva il dialetto, u časopisu «Panorama», br. 18, EDIT, Rijeka, 2005., ISSN 0475-6401, str. 38-40.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Predgovor antologije Istria Nobilissima, Trentasettesimo concorso di arte e cultura, Antologia delle opere premiate, Unione Italiana – Fiume, Università Popolare di Trieste, Trieste, 2004., (op. a. objavljen 2005. godine), str. 5-20.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., La poesia degli italiani dell’Istria e di Fiume, una realtà culturale in continua crescita, u časopisu «Almanacco del Ramo d’Oro», br. 5/6, Il Ramo d’Oro Editore, Trieste, 2005., str. 159-182.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Percorsi e funzioni della rivista istro-quarnerina «La Battana» (Fiume, 1964), u časopisu “Rivista di letteratura italiana”, br. 3., Istituti Editoriali e Poligrafici Internazionali, Pisa, 2005., ISSN 0392-825X, str. 47-61.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Le riviste italiane in Istria nella prima metà del Novecento, u zborniku radova međunarodnog skupa “Letteratura e riviste” – Milano 31.03.-2.04.2004. god., Università Cattolica del Sacro Cuore”, (uredio: Giorgio Baroni) u časopisu «Rivista di letteratura italiana», br. 1-2, Istituti Editoriali e Poligrafici Internazionali, Pisa-Roma, 2005., ISSN 0392-825X, str. 187-190.
2004. god.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., (a cura di/priredila) La forza della fragilità, Pietas Iulia-Pula, EDIT- Rijeka, 2004., ISBN 953-230-020-1, I. svezak 397 str., II. svezak 284 str.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Predgovor u knjizi Personaggi femminili di Bianca Pitzorno, autor: Tanja Perc-Habrle, KIT GRM, Pula, 2004., ISBN 953-7016-03-X, str. 7-8.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., La lirica di Maurizio Tremul, u časopisu «La Battana», br. 149/150, EDIT, Rijeka, 2004., ISSN 0522-473-X, str. 143-150.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., La storia istriana negli occhi delle donne: Aurea Timeus, u knjizi La forza della fragilità, PIETAS IULIA-Pula i EDIT – Rijeka, 2004., ISBN 953-230-020-1, str. 50-62 (II. svezak).
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Voci poetiche del dialetto: Bogliun, Dallemulle, Delton, Floris, Micovillovic, u knjizi La forza della fragilità, PIETAS IULIA-Pula i EDIT – Rijeka, 2004., ISBN 953-230-020-1, str. 273-317 (I. svezak).
DEGHENGHI OLUJIĆ E., La narrazione della memoria come difesa dall’oblio: Irma Sandri Ubizzo, u knjizi La forza della fragilità, PIETAS IULIA-Pula i EDIT – Rijeka, 2004., ISBN 953-230-020-1, str. 125-137 (I. svezak).
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Il mare nella lirica italiana dell’Istroquarnerino: il poeta e “pescadour” Eligio (Ligio) Zanini, u zborniku radova “I mari di Niccolò Tommaseo” sa međunarodnog znanstvenog skupa “I mari di Niccolò Tommaseo e altri mari/Mora Nikole Tommasea i druga mora”, Zagreb 4.-5.10.2002. god., (uredile: Morana Čale, Sanja Roić, Ivana Jerolimov), Biblioteka časopisa Studia Romanica et Anglica Zagrabiensia Vol. 1., FF-Press, Zagreb, 2004., ISBN 953-175-208-7, str. 517-534.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., La letteratura italiana dell’Istro-quarnerino tra tradizione e innovazione, u časopisu «Comunicare letterature lingue», Istituto Trentino di Cultura, br. 4, Il Mulino, Bologna, 2004., ISBN 88-15-09925-5, str. 307-334.
2003. god.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Incontro con la poesia per l’infanzia: filastrocche, indovinelli, conte e il loro impiego nell’insegnamento della L2, u zborniku radova “Argomenti e didattiche a confronto. Atti del Corso di aggiornamento linguistico L2, anni 2000-2001-2002”, seminara za stručno osposobljavanje nastavnika talijanskog jezika kao jezika društvene sredine (L2) 2000., 2001. i 2002., (zbornik uredile: Neala Ambrosi-Randić, Elis Deghenghi Olujić, Gabriela Pederzani, Rita Scotti Jurić), Znanstvena udruga Pietas Iulia, Pula, 2003., ISBN 953-99105-0-1, str. 103-125.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Predgovor u zborniku radova Argomenti e didattiche a confronto. Atti del Corso di aggiornamento linguistico L2, anni 2000-2001-2002″, seminara za stručno osposobljavanje nastavnika talijanskog jezika kao jezika društvene sredine (L2) 2000., 2001. i 2002., (zbornik uredile: Neala Ambrosi-Randić, Elis Deghenghi Olujić, Gabriela Pederzani, Rita Scotti Jurić), Znanstvena udruga Pietas Iulia, Pula, 2003., ISBN 953-99105-0-1, str. 7-8.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., La lirica e la narrativa di Maurizio Tremul, u knjizi L’italiano fra i giovani dell’Istro-quarnerino, (knjigu uredila: Nelida Milani Kruljac), br. 2, Pietas Iulia-Pula, EDIT-Rijeka, 2003., ISBN 953-230-003-1 (II. svezak), str. 219-255.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Le protagoniste nella narrativa fantastica per l’nfanzia: per una rivendicazione al femminile, u zborniku radova skupa “Argomenti e didattiche a confronto. Atti del Corso di aggiornamento linguistico L2, anni 2000-2001-2002”, seminara za stručno osposobljavanje nastavnika talijanskog jezika kao jezika društvene sredine (L2) 2000., 2001. i 2002. (zbornik uredile: Neala Ambrosi-Randić, Elis Deghenghi Olujić, Gabriela Pederzani, Rita Scotti Jurić), Znanstvena udruga Pietas Iulia, Pula, 2003., ISBN 953-99105-0-1, str. 127-136.
2002. god.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Verità storica e finzione letteraria in Fulvio Tomizza e Leonardo Sciascia, u časopisu «Rivista di letteratura italiana», Istituti Editoriali e Poligrafici Internazionali, Roma-Pisa, 2002., ISSN 0392-825X, str. 70-112.
2001. god.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Il divenire della poesia dialettale, u časopisu «Tabula» br. 4, Filozofskog fakulteta u Puli, Pula, 2001., ISSN 1331-7830, str. 139-148.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., L’attività letteraria della comunità italiana dell’Istro-quarnerino quale patrimonio della cultura italiana e croata, u zborniku radova međunarodnog znanstvenog skupa “Adriatico un mare di cultura. Problematiche e nuove strategie per lo scambio culturale e la diffusione del libro italiano in Croazia” koji je održan u Anconi od 06.-07.2000. godine, Quaderni della Società Dante Alighieri, br. 8., Anno LI, Serie IV, Roma, 2001., str. 94-111.
2000. god.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Predgovor u zbirci pjesama Indefiniti smarrimenti, autor: Mario Schiavato, EDIT, Rijeka, 2000., ISBN 953-6150-75-1, str. 5-7.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Il viaggio a ritroso nel mondo dell’infanzia alla ricerca di sé, u predgovoru zbirke pripovijedaka Ricordi d’infanzia/Sjećanja iz djetinjstva, autor: Vladimiro Gagliardi, Literarni klub “Uljanik”, Pula, 2000., ISBN 953-96223-9-3, str. 9-11.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Il piacere del sentir leggere. Aspetti psicopedagogici delle lettura vicariale e la possibilità della sua applicazione nell’insegnamento della L2, u časopisu «Scuola Nostra», br. 28, EDIT, Rijeka, 2000., ISSN 0351-5753, str. 69-79.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., La scoperta dell’America, ovvero ipotesi per come componeva Tomizza, u zborniku radova međunarodnog skupa “Tomizza i mi. Susreti uz granicu” br. 1, održanog 27.-28.05.2000. u Umagu, zbornik (uredila: Fanuko Neda), Pučko otvoreno učilište “Ante Babić”, Umag, 2000., ISBN 953-97211-3, str. 99-108.
1999. god.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., La fiaba e la sua applicazione nello studio della L2. La tradizione fiabistica istriana e Antonio Ive, u časopisu «Scuola Nostra», br. 27, EDIT, Rijeka, 1999., ISSN 0351-5753, str. 117-130.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Le riviste culturali in lingua italiana in Istria nel nostro secolo come laboratorio di idee e strumenti di dibattito, u časopisu «Tabula», broj 1, Filozofskog fakulteta u Puli, Pula, 1999., ISSN 1331-7830, str. 121-129.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Le riviste culturali italiane pubblicate in Istria nel Novecento, Pietas Iulia-Pula, EDIT, Rijeka, 1999., ISBN 953-6150-70-0, 146 str.
1998. god.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Antonio Gian Giuricin, u časopisu «La Battana» br. 127, EDIT, Rijeka, 1998., ISSN 0522-473 X, str. 35-38.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., “Pagine Istriane”: un’elaborazione culturale di gruppo, u časopisu Civiltà istriana. Ricerche e proposte, ETNIA, extra serie br. 1, Centro di ricerche storiche-Rovigno, Rovinj-Trst, 1998, ISSN 0353-3271, str. 137-160.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Uno sguardo alla poesia italiana contemporanea e uno sguardo alla poesia italiana dell’Istroquarnerino, u časopisu «La Battana», poseban br. 4, EDIT, Rijeka, 1998., ISBN 953-6150-49-2, str. 11-26.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Per molti versi, poetska antologija 24 pjesnika s istarskog i riječkog područja koji pišu na talijanskom jeziku ili jednom od talijanskih dijalekata, «La Battana», poseban broj 4, EDIT, Rijeka, 1998., ISBN 953-6150-49-2, 238 str.
1997. god.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., “Tempi & Cultura” dell’Istituto Regionale per la Cultura Istriana, u časopisu «La Battana» br. 126, EDIT, Rijeka 1997., ISSN 0522-473 X, str. 120-123.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Le radici di Irma Sandri Ubizzo, u časopisu «La Battana» br. 125, EDIT, Rijeka, 1997., ISSN 0522-473 X, str. 25-29.
1996. god.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Italo Calvino, Marcovaldo ovvero Le stagioni in città: proposta di un’opera d’autore per il pubblico giovanile, u časopisu «Scuola Nostra», br. 26, EDIT, Rijeka, 1996., ISSN 0351-5753, str. 105-112.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., La lirica di A. Forlani, u časopisu «La Battana», br. 119, EDIT, Rijeka, 1996., ISSN 0522-473 X, str. 21-27.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Il progetto culturale e letterario della rivista «La Battana», u časopisu «Quaderni» dell’Istituto di Sociologia Internazionale (ISIG), Gorizia, 1996., str. 73-85.
1995. god.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., I fogli comico-satirici in lingua italiana in Istria agli inizi del ‘900: “El Merlo”,”El Pevere” e “La Befana”, u časopisu «La Battana», br. 115, EDIT, Rijeka, 1995., ISSN 0522-473 X, str. 116-129.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Le riviste culturali in lingua italiana pubblicate in Istria nel corso dei tre periodi che hanno caratterizzato la storia della penisola: sviluppo e ruolo, u zborniku drugog međunarodnog skupa “Jezici i kulture u doticajima”, Pedagoški Fakultet Pula, Università degli Studi Trieste, Trieste, 1995., ISBN 953-96140-0-7, str. 27-37.
1993. god.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., La seconda serie della rivista “Pagine Istriane” (l’annata 1922-1923), u časopisu «La Battana», br. 110, EDIT, Rijeka, 1993., ISSN 0522-473 X, str. 82-93.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Maschile e femminile, u časopisu «La Battana», br. 109, EDIT, Rijeka, 1993., ISSN 0522-473 X, str. 38-44.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., La prima serie della rivista “Pagine Istriane” (1904-1918), u časopisu «La Battana», br. 108, EDIT, Rijeka, 1993., ISSN 0522-473 X, str. 68-75.
1992. god.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., La mia gente di Aurea Timeus, u časopisu «La Battana», br. 105, EDIT, Rijeka, 1992., ISSN 0522-473 X, str. 68-71.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., La pubblicistica italiana in Istria dai primi del ‘900 al 1918, u časopisu «La Battana», br. 106, EDIT, Rijeka, 1992., ISSN 0522-473 X, str. 50-59.
1989. god.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., La cultura francese nell’opera di Leonardo Sciascia, u zborniku prvog međunarodnog skupa Jezici i kulture u doticajima, Pedagoški Fakultet Rijeka, OOUR Znanstveno-nastavna djelatnost Pula, Pula, 1989., YUISSN 0532-4469, str. 115-120.
1986. god.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., Il giallo sciasciano: un genere”ameno” che diventa “impegnato”, u zborniku radova «Radovi», br. 6, Pedagoškog Fakulteta Rijeka, OOUR Znanstveno-nastavna djelatnost Pula, Pula, 1986., YUISSN 052-4469, str. 153-161.
1985. god.
DEGHENGHI OLUJIĆ E., L’illuminismo nelle opere di Leonardo Sciascia con particolare riferimento al romanzo Il Consiglio d’Egitto, u zborniku radova «Radovi», br. 5, Pedagoškog Fakulteta Rijeka, OOUR Znanstveno-nastavna djelatnost Pula, Pula, 1985., YUISSN 0532-4469, str. 322-328.